Umożliwiamy naszym Klientom
płacenie kartami płatniczymi

 

Endodoncja

Endodoncja:
jest to dziedzina stomatologii zajmującą się diagnozą i leczeniem chorób miazgi zębów (leczenie kanałowe, przewodowe) jak i również powikłań z nich powstających. W zakres leczenia endodontycznego wchodzi postępowanie lecznicze mające na celu:
  • Zachowanie przy życiu miazgi zęba (pokrycie pośrednie i bezpośrednie)
  • Zachowanie zębów z nieodwracalnym zapaleniem lub martwicą miazgi
  • Zachowanie zębów z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych, które jest wynikiem długotrwale toczących się procesów zapalnych miazgi zęba bądź następstwem nieprawidłowego wcześniejszego leczenia kanałowego.


Miazga (potocznie nazywana "nerwem") zbudowana jest głównie z włókien nerwowych, naczyń krwionośnych i limfatycznych. Znajdują się ona w czasami skomplikowanym systemie kanałów korzeniowych i komorze mieszczącej się w wewnątrz korony zęba.

Leczenie kanałowe jest podejmowane w przypadku nieodwracalnych chorób miazgi. Najczęstsze przyczyny takiego stanu to ubytki próchnicowe lub złamanie korony zęba w wyniku doznanego urazu. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi i bakterii z komory i kanałów zęba. Chora miazga otwiera wrota zakażenia do tkanek otaczających ząb a stąd do odległych narządów takich jak serce, stawy, nerki i inne. Często obserwowano ustąpienie lub zmniejszenie nasilenia objawów chorób ogólnych po usunięciu ognisk zapalnych w obrębie zębów i kości szczęk.Leczenie kanałowe polega na usunięciu całej zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba poprzez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów korzeniowych a następnie ich wypełnienie materiałami całkowicie biozgodnymi (obojętnymi).

Opracowanie kanałów korzeniowych jest jednym z najważniejszych etapów leczenia endodontycznego. Osiągnięcie pełnego sukcesu uzależniony jest od:
  • oczyszczenia czyli dokładnego usunięcia drobnoustrojów i resztek rozpadłej miazgi
  • ukształtowania, czyli nadania kanałowi stożkowatego, zwężającego się ku wierzchołkowi kształtu
  • wypełnienia czyli zamknięcie systemu kanałowego chemicznie nierozpuszczalnym materiałem
 


Prywatna Praktyka Stomatologiczna Rafal Praszek, ul. Armii Krajowej 33/5, 19-300 Ełk, tel: 87 610 85 49, kom. 503 558 133, praszek@stomatologia.elk.pl